Nowa Komisja już pracuje
2014-11-01 | 18:06:15

Nowa Komisja Europejska, pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera, rozpoczęła pracę. W 27-osobowej drużynie Luksemburczyka jest Elżbieta Bieńkowska. Polka będzie odpowiadała za rynek wewnętrzny i usługi, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Z zapowiedzi przewodniczącego Junckera wynika, że pierwsze inicjatywy nowej Komisji dotyczyć będą m.in. jednolitego rynku cyfrowego oraz unii energetycznej.

Komisja Junckera oficjalnie rozpoczęła swoją kadencję. Potrwa ona do 31 października 2019 r. http://ec.europa.eu/wel/images/doc_icons/f_pdf_16.gif

Z tej okazji nowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: Dzięki demokratycznemu poparciu udzielonemu przez europejskich obywateli, Parlament Europejski oraz szefów państw i rządów nowa Komisja Europejska rozpoczyna dziś urzędowanie. Teraz czas zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Wyzwania, przed którymi stoi Europa, nie mogą czekać. Od dzisiaj mój zespół i ja będziemy intensywnie pracować, aby spełnić swoją obietnicę i dać Europie nowy początek. Przez najbliższych pięć lat będę służył Europie razem z silnym i doświadczonym zespołem.

Kontekst

„Wyzwania, przed którymi stoi Europa, nie mogą czekać” – to dewiza dzisiejszego dnia. Komisja Europejska rozpoczyna urzędowanie w terminie po raz pierwszy od wprowadzenia przesłuchań w Parlamencie Europejskim w 1994 r. podczas kadencji Komisji Jacques'a Delorsa.

Początek kadencji Komisji Junckera będzie zwieńczeniem długiego procesu prowadzącego do powołania nowej Komisji Europejskiej. W dniu 27 czerwca br., po pierwszej ogólnoeuropejskiej kampanii wyborczej, Rada Europejska zaproponowała Parlamentowi Europejskiemu Jeana-Claude'a Junckera jako kandydata na przewodniczącego Komisji. Rada uwzględniła tym samym wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

W dniu 15 lipca Juncker został wybrany na urząd przewodniczącego Komisji przez Parlament Europejski wyraźną większością głosów – otrzymał 422 głosy, a potrzebował 376. Wynik głosowania oparty był na wytycznych politycznych http://ec.europa.eu/wel/images/doc_icons/f_pdf_16.gif, które Juncker przedstawił Parlamentowi.

Po głosowaniu i rozmowach z kandydatami na komisarzy nowo wybrany przewodniczący wybrał innych członków Komisji. W dniu 5 września Juncker uzgodnił ostateczną listę kandydatów na komisarzy z Radą http://ec.europa.eu/wel/images/doc_icons/f_pdf_16.gif, a 10 września przedstawił swój zespół i podział obowiązków w nowej Komisji. Następnie odbyły się indywidualne przesłuchania kandydatów na komisarzy przed odpowiednimi komisjami Parlamentu Europejskiego.

Na tej podstawie i po zmianach wprowadzonych przez Junckera w jego zespole w celu rozwiązania problemów wskazanych w trakcie przesłuchań w Parlamencie Europejskim (zob. IP/14/1163 i SPEECH/14/705) Parlament Europejski zatwierdził całe kolegium większością 426 głosów (z 699). Następnie na szczycie w dniu 23 października Rada Europejska powołała nową Komisję Europejską.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-12-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE