KE mianuje nowych dyrektorów generalnych oraz zastępców dyrektora generalnego, m.in. Macieja Popowskiego
2016-04-12 | 16:14:50

KE mianuje nowych dyrektorów generalnych oraz zastępców dyrektora generalnego, m.in. Macieja Popowskiego

Komisja Europejska mianuje nowych dyrektorów generalnych oraz zastępców dyrektora generalnego. Polak Maciej Popowski został zastępcą dyrektora generalnego w Dyrekcji ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w Sprawie Rozszerzenia (DG NEAR).

Dziś Komisja Europejska mianowała Gertrud Ingestad na stanowisko dyrektora generalnego Dyrekcji ds. Informatyki (DG DIGIT) oraz Florikę Fink-Hooijer na stanowisko dyrektora generalnego Dyrekcji ds. Tłumaczeń Ustnych (DG SCIC).

Komisja powołała także trzech zastępców dyrektora generalnego: Maive Rute obejmie tę funkcję we Wspólnym Centrum Badawczym (DG JRC), Maciej Popowski – w Dyrekcji ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w Sprawie Rozszerzenia (DG NEAR), a Patrick Child – w Dyrekcji ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD).

„Dzisiejsze nominacje to kolejny krok przybliżający Komisję do osiągnięcia celu wytyczonego przez przewodniczącego Junckera, jakim jest zwiększeniu udziału kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych do 40%.Cieszę się, że tak wiele kobiet o doskonałych kwalifikacjach pracuje na najwyższych stanowiskach w Komisji i zachęca do tego inne kobiety”, stwierdziła Kristalina Georgieva, wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za budżet i zasoby ludzkie. „Ale nasza rola tutaj się nie kończy i wraz z przewodniczącym będę w dalszym ciągu promować utalentowane kobiety w całej Komisji”.

Dzięki tym nominacjom kobiety zajmują w tej chwili 26% najwyższych stanowisk kierowniczych w Komisji (dyrektorzy generalni i zastępcy dyrektora generalnego), podczas gdy w listopadzie 2014 r., kiedy Komisja pod przewodnictwem Junckera objęła urząd, udział ten wynosił 13%.

Gertrud Ingestad jest obywatelką Szwecji i obejmie swoje stanowisko dnia 16 kwietnia. Swoją pracę w Komisji Europejskiej zaczęła w 1995 r., w 1997 r. objęła stanowisko szefa działu, a potem zajmowała inne stanowiska kierownicze. Kiedy w latach 2008–2011 zajmowała stanowisko szefa Działu ds. Kształcenia i Rozwoju w Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych, pełniła także obowiązki dyrektora ds. zasobów w tej dyrekcji. W marcu 2011 r. zajęła się zarządzaniem zasobami w DG ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów, po czym w 2012 r. objęła stanowisko dyrektora ds. zasobów w zreformowanej DG ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (CNECT). Od 2014 r. jest dyrektorem odpowiedzialnym za cyfrowe rozwiązania dla przedsiębiorstw w DG DIGIT, a od początku 2016 r. pełni tam także obowiązki dyrektora generalnego.

Florika Fink-Hooijer obejmie swoją funkcję dnia 1 czerwca. Jest obywatelką Niemiec i pracuje w Komisji Europejskiej od 1990 r. W latach 1995–2000 pracowała w gabinetach komisarz Moniki Wulf-Mathies odpowiedzialnej za politykę regionalną i komisarza Fritsa Bolkesteina, który odpowiadał za rynek wewnętrzny i usługi finansowe. W latach 2000–2010 była szefem działu, najpierw w Dyrekcji Generalnej ds. Stosunków Zewnętrznych (DG RELEX), którą przekształcono w Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, a następnie w Sekretariacie Generalnym. W 2010 r. sprawowała funkcję szefa gabinetu wiceprzewodniczącej Kristaliny Georgievej, która była wówczas komisarzem ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego. W 2012 r. awansowała na stanowisko dyrektora w Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności.

Maive Rute, pochodząca z Estonii, obejmie swoje stanowisko dnia 16 kwietnia. Do Komisji Europejskiej dołączyła w 2005 r. jako dyrektor ds. wspierania MŚP, konkurencyjności i przedsiębiorczości w DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Wniosła bogate doświadczenie w zarządzaniu, które zdobyła w estońskim sektorze publicznym – najpierw przez trzy lata pracowała na stanowisku dyrektora zarządzającego Funduszu Rolnych Gwarancji Kredytowych, a następnie przez pięć lat była dyrektorem generalnym estońskiego Funduszu Gwarancji Kredytowych i Eksportowych KredEx. W Komisji Maive Rute pracowała na stanowisku dyrektora ds. biotechnologii i badań naukowych w sektorze rolno spożywczym oraz dyrektora ds. zasobów w DG ds. Badań Naukowych i Innowacji i funkcję tę pełni do dziś.

Maciej Popowski jest Polakiem i swoją funkcję obejmie dnia 16 kwietnia. Do Komisji przeszedł z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, gdzie w latach 2011–2015 pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego. Wcześniej był szefem gabinetu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i dyrektorem w dyrekcji Komisji Europejskiej zajmującej się współpracą międzynarodową i rozwojem (DG DEV). W latach 1991–2008 pracował w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmował różne stanowiska w administracji oraz w misjach MSZ w Brukseli i Hadze.

Patrick Child, jest Brytyjczykiem i swoje stanowisko obejmie dnia 16 kwietnia. Do Komisji Europejskiej przeszedł z brytyjskiego Ministerstwa Skarbu w 1994 r. W Komisji zajmował się głównie stosunkami zewnętrznymi i polityką zagraniczną. Po kilku latach pracy na stanowisku rzecznika ds. gospodarczych i walutowych rozpoczął pracę w gabinecie. W latach 1999–2004 pełnił m.in. funkcję szefa gabinetu komisarza Chrisa Pattena. Był także szefem gabinetu komisarz ds. stosunków zewnętrznych i europejskiej polityki sąsiedztwa Benity Ferrero-Waldner przez całą jej kadencję przypadającą na lata 2004-2010. Następnie przeszedł do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych – najpierw pracował jako dyrektor, a następnie, od stycznia 2011 r. jako dyrektor zarządzający ds. administracji i finansów. Od listopada 2014 r. pełni tam obowiązki dyrektora ds. operacyjnych/dyrektora generalnego ds. budżetu i administracji.

Dodatkowe informacje:

Życiorysy osób zajmujących najwyższe stanowiska kierownicze w Komisji

 

Kontakty z mediami:

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail

 

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej, IP/16/1347, Bruksela, 12 kwietnia 2016 r.





EUROPE DIRECT W POLSCE