Europa cyfrowa i przemysłowa
2016-04-22 | 11:34:39

Europa cyfrowa i przemysłowa

Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Günther Oettinger był gościem IV Ministerialnej Konferencji Przyjaciół Przemysłu, która odbyła się w Warszawie w piątek 22 kwietnia. Jej gospodarzem był wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Forum zgromadziło przedstawicieli rządów ponad dziesięciu krajów europejskich.

W warszawskim spotkaniu wzięli udział wicepremierzy i ministrowie ds. gospodarki z Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Belgii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Łotwy, Malty i Węgier. Tematem wiodącym dyskusji była reindustrializacja Europy – projekt, który już kilka lat temu proponowała Komisja Europejska.

Günther Oettinger przypominał, że choć Europa posiada rozbudowaną i konkurencyjną bazę przemysłową co sprawia, że jest światowym liderem w ważnych sektorach np. elektroniki w motoryzacji, telekomunikacji, robotyce czy automatyzacji przemysłowej, to wciąż ma wiele do zrobienia na rynku cyfrowym, przede wszystkim w e-usługach czy przetwarzaniu danych. Zdaniem Oettingera digitalizacja może prowadzić do zwiększenia obrotów europejskiej gospodarki o 110 mld euro rocznie.

Komisarz przypomniał również, że zaledwie kilka dni temu KE zaproponowała obszerny pakiet wspierający i łączący krajowe inicjatywy w zakresie cyfryzacji wszystkich sektorów przemysłu i powiązanych usług oraz pobudzający inwestycje za pośrednictwem strategicznych partnerstw i sieci.

Podczas konferencji komisarz Oettinger spotkał się m.in. z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim. Przedstawiciel KE rozmawiał również z minister cyfryzacji Anną Streżyńską. Podczas spotkania omawiano m.in. nową inicjatywę KE dotycząca europejskiej chmury obliczeniowej, która mogłaby umożliwić nauce, przedsiębiorstwom i służbom publicznym skorzystanie z rewolucyjnego rozwoju technologii dużych zbiorów informacji.

Więcej informacji:

Jednolity Rynek Cyfrowy

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-05-06
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE