PARLAMENT EUROPEJSKI wzywa Rosję do zakończenia okupacji terytoriów gruzińskich
2018-06-14 | 14:20:37

PARLAMENT EUROPEJSKI wzywa Rosję do zakończenia okupacji terytoriów gruzińskich

•    Parlament popiera integralność terytorialną Gruzji
•    Wzywa Rosję do zaprzestania okupacji i wycofania sił zbrojnych 
•    Potwierdza gotowość UE do udzielenia pomocy w rozwiązaniu konfliktu rosyjsko-gruzińskiego.

 

Parlament Europejski wezwał w czwartek Rosję do wycofania się z okupowanych terytoriów gruzińskich Abchazji i Osetii Południowej oraz do pełnego poszanowania integralności terytorialnej Gruzji.

W rezolucji podkreślono, że po 10 latach agresji wojskowej przeciwko Gruzji Rosja nadal bezprawnie okupuje gruzińskie terytoria Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetii Południowej). Posłowie przypominają też, że rosyjska inwazja z 2008 r. stanowiła pierwszy poważny otwarty atak na porządek europejski, po którym nastąpiły kolejne akty agresji, takie jak aneksja Krymu i wojna we wschodniej Ukrainie.

Rosyjska agresja musi zostać zakończona

Parlament Europejski zauważa, że wspólna wizyta prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, premiera Łotwy Ivarsa Godmanisa, prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki w Gruzji w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej była głównym czynnikiem powstrzymującym rosyjskie natarcie na Tbilisi i ułatwiła Francji, która przewodniczyła wówczas Radzie UE, doprowadzenie 12 sierpnia 2008 roku do zawieszenia broni.

Rosja, mówią posłowie, wciąż narusza swoje zobowiązania międzynarodowe i odmawia pełnego wprowadzenia w życie wynegocjowanego wówczas porozumienia: na okupowanych terytoriach Gruzji nadal stacjonują rosyjskie wojska, sprowadzany jest sprzęt wojskowy i przeprowadzane są ćwiczenia.

Parlament Europejski popiera suwerenność i integralność terytorialną Gruzji i żąda, aby Rosja zmieniła swoją decyzję o uznaniu tzw. niepodległości gruzińskich regionów Abchazji i Osetii Południowej. Wzywa Rosję do wycofania wszystkich sił zbrojnych z tych regionów, do zagwarantowania Misji Obserwacyjnej UE (EUMM) pełnego dostępu do okupowanych terytoriów oraz do zaprzestania instalowania wzdłuż wyznaczonej administracyjnie granicy zasieków z drutu kolczastego i innych sztucznych barier, które utrudniają bezpośredni kontakt i izolują ludność. 

UE jest gotowa do udzielenia pomocy

UE jest głęboko zaangażowana na rzecz osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu rosyjsko-gruzińskiego poprzez wyznaczenie specjalnego przedstawiciela UE ds. Kaukazu Południowego i kryzysu w Gruzji, współprzewodnictwo w międzynarodowych rozmowach genewskich i misję obserwacyjną UE.

Cytat

Przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych David McAllister (EPL, Niemcy)  powiedział: "To jest zamrożony konflikt, ale nie powinien stać się konfliktem zapomnianym. W celu rozwiązania konfliktu Rosja musi podjąć trzy działania: bezwarunkowo wypełnić wszystkie postanowienia porozumienia o zawieszeniu broni, zaprzestać stawiania zasieków z drutu kolczastego na granicy administracyjnej i powstrzymać się od dalszego wkraczania na terytorium Gruzji, a także umożliwić powrót wszystkich przesiedlonych obywateli Gruzji".

Więcej informacji

Georgia:European engagement in an unstable environment (luty 2017 r., opracowanie EPRS)

Komunikat prasowy - 14 czerwca 2018 r.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-03-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE