Jak poradziliśmy sobie z dziedzictwem?
2018-10-02 | 13:22:14

Trzydzieści lat później, czyli jak poradziliśmy sobie z dziedzictwem –  wykład Johna Tunbridge’a na Wydziale „Artes Liberales”

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wykład prof. Johna Tunbridge’a – jednego z pionierów badań nad dziedzictwem kulturowym i niekwestionowanego klasyka myśli heritologicznej.

Spotkanie promuje najnowszą publikację Międzynarodowego Centrum Kultury pt. „Zmiana warty. Dziedzictwo na przełomie XX i XXI wieku”.

Przygotowany we współpracy z autorem wybór stanowi pierwszą polskojęzyczną prezentację wyjątkowego wkładu Tunbridge’a do światowych badań nad dziedzictwem.

10 października (środa), godz. 18.00

Uniwersytet Warszawski, Wydział „Artes Liberales”

Biała Willa, ul. Dobra 72, Warszawa

Wstęp wolny

Celem wykładu jest przyjrzenie się temu, co wydarzyło się w obszarze dziedzictwa po upadku żelaznej kurtyny. Nowe kierunki rozwoju dziedzictwa – jako zjawiska i dyscypliny – okazały się znacznie bardziej skomplikowane niż jego percepcja u progu XXI wieku. Wystąpienie skupi się na kilku kluczowych „tematach” obecnych w badaniach nad dziedzictwem w ostatnich trzech dekadach, m.in. na pytaniach o to, czym jest dziedzictwo, do kogo należy, jak również na najnowszych trendach w obszarze dyscypliny.

„Wspólnym mianownikiem dla moich rozważań jest przesłanka, że bez względu na czas i miejsce każde dziedzictwo jest „trudne”. Innymi słowy, żadne dziedzictwo nie jest neutralne bądź niewinne – tak w jego interpretacjach ekonomicznych i społecznych, jak również – a może zwłaszcza – w politycznych i ideologicznych wykorzystywaniach” – prof. John Tunbridge.

Pochodzący z Wielkiej Brytanii, ale od lat związany z Uniwersytetem Carleton w Ottawie, geograf od lat 70. XX wieku pracuje nad wypromowaniem badania nad dziedzictwem i stworzeniem z nich odrębnej dyscypliny naukowej. Z racji swojego dorobku uznawany jest dzisiaj za jednego z najważniejszych badaczy takich zjawisk jak dziedzictwo przemocy, mroczna turystyka, społeczny wymiar dziedzictwa czy miasta historyczno?turystyczne.

Przez wiele lat współpracował z innym wielkim specjalistą od dziedzictwa – Gregory’m Ashworth’em. Po jego śmierci w 2016 roku Tunbridge jest jednym z ostatnich autorytetów i głosów starej gwardii dziedzictwa próbujących zwrócić uwagę na wyzwania stojące przed nowym pokoleniem badaczek i badaczy związków przeszłości z teraźniejszością.

John Tunbridge (1943) – absolwent Uniwersytetu w Cambridge (St. John’s College) oraz Uniwersytetu w Bristolu (doktorat). Od końca lat 60. związany z Uniwersytetem Carleton w Ottawie, gdzie uzyskał stopień profesora. W latach 70. ubiegłego stulecia należał do wąskiej grupy pionierów „heritologii” i jest powszechnie uznawany za jednego z założycieli dyscypliny. Należy do najwybitniejszych badaczy takich zjawisk jak dziedzictwo przemocy, mroczna turystyka, społeczny wymiar dziedzictwa czy miasta historyczno-turystyczne (zwłaszcza portowe). W swoich pracach kładzie nacisk na fakt, że waga pojęcia, jakim jest „dziedzictwo”, zależy przede wszystkim od zadania pytania „czyje dziedzictwo?”. Swoje interdyscyplinarne badania prowadził między innymi w Australii, Malcie, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz na wyspach Oceanu Atlantyckiego. Zaowocowały one imponującym dorobkiem naukowym, na który składa się blisko 150 publikacji, w tym sześć monografii. W dorobku Tunbridge’a istotna jest wieloletnia współpraca z Gregorym Ashworthem. Przez ponad trzydzieści lat obaj naukowcy współpracowali przy około pięćdziesięciu projektach badawczych.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-05-06
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE