Nowe przepisy chronią pacjentów przed sfałszowanymi lekami
2019-02-08 | 13:10:47

Nowe przepisy chronią pacjentów przed sfałszowanymi lekami

Podrabianie leków od dawna stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w UE. Od jutra stosowane będą nowe unijne przepisy dotyczące zabezpieczeń leków na receptę sprzedawanych w UE.

Zgodnie z tymi przepisami producenci będą musieli zamieszczać na opakowaniach leków na receptę dwuwymiarowy kod kreskowy oraz element uniemożliwiający naruszenie opakowania. Z kolei pracownicy aptek – w tym również aptek prowadzących sprzedaż przez internet – oraz szpitali będą musieli sprawdzić autentyczność leku przed wydaniem go pacjentowi. Jest to ostatni etap wdrażania unijnej dyrektywy w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych z 2011 r., która ma zagwarantować bezpieczeństwo i jakość leków sprzedawanych w UE.

9 lutego 2019 r. to kolejna przełomowa data w procesie zabezpieczania leków z myślą o pacjentach w całej UE. Dyrektywa w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych została przyjęta prawie siedem lat temu. Teraz zostanie w pełni wdrożona dzięki wprowadzeniu kompleksowego systemu weryfikacji i zabezpieczeń leków na receptę. Oznacza to, że wszystkie apteki i szpitale w UE będą musiały dysponować systemem, który ułatwi skuteczne wykrywanie podrobionych leków. Po wprowadzeniu nowego systemu trzeba będzie zrealizować jeszcze kilka czynności gwarantujących jego prawidłowe funkcjonowanie w całej UE. Jednak już teraz mogę z zadowoleniem stwierdzić, że zapewniamy obywatelom kolejną formę ochrony przed zagrożeniami związanymi z nielegalnymi, nieskutecznymi lub niebezpiecznymi lekami, powiedział komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis

Od początku mojej kadencji zachęcam ministrów państw UE do tego, by monitorowali nowy system i pomagali wszystkim zainteresowanym w przygotowaniu się na wejście w życie nowych przepisów, dzięki którym sfałszowane leki nie trafią do rąk pacjentów. W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy monitorować nowy system, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Z niecierpliwością czekam na oficjalne wprowadzenie systemu, które nastąpi jutro. W przededniu wyborów europejskich warto podkreślić, że jest to kolejny przykład wartości dodanej, jaką niesie ze sobą współpraca w skali UE – dodał.

Leki bez zabezpieczeń dopuszczone do sprzedaży przed sobotą 9 lutego 2019 r. mogą również pozostać na rynku aż do czasu, gdy upłynie data ich ważności. Jednak nowy kompleksowy system weryfikacji będzie wymagał od osób upoważnionych (czyli przede wszystkim od farmaceutów i pracowników szpitali) sprawdzania autentyczności produktów w całym łańcuchu dostaw. Nowy system umożliwi państwom członkowskim śledzenie poszczególnych leków, zwłaszcza takich, w przypadku których pojawiły się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa.

 

Dodatkowe informacje:

·         Pytania i odpowiedzi na temat sfałszowanych leków

 

 

Czytaj nasze wpisy na Twitterze: @V_Andriukaitis @EU_Health

 

Kontakty z mediami:

·         Anca PADURARU (+ 32 2 299 12 69)

·         Aikaterini APOSTOLA (+32 2 298 76 24)

Zapytania od obywateli: Serwis Europe Direct – tel. [ 00 800 67 89 10 11 ] lub e-mail 

Komisja Europejska, Komunikat prasowy, IP/19/872, Bruksela, 8 lutego 2019 r.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-08-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE