Ilham Tothi laureatem Nagrody Sacharowa
2019-12-18 | 15:55:40

Ilham Tothi laureatem Nagrody Sacharowa

18 grudnia w Parlamencie Europejskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli 2019.

Jej laureatem został Ilham Tohti - znany ujgurski obrońca praw człowieka, profesor nauk ekonomicznych i orędownik praw mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Za swoje działania został uznany przez państwo chińskie za „separatystę" i ostatecznie skazany we wrześniu 2014 r. na karę dożywotniego więzienia. Mimo prześladowań Ilham Tohti nadal głosi umiarkowanie w działaniu i pojednanie. Za pracę w obliczu przeciwności Ilham Tohti został uhonorowany między innymi nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 r. 

Nagrodę w jego imieniu odebrała jego córka Jewher Ilham, która wyznała, że nie wie, gdzie w tej chwili jest jej ojciec, ponieważ informacje o nim po raz ostatni rodzina otrzymała w 2017 roku.

Dodała, że „Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie w szkole, nie w miejscach publicznych, nie w prywatnych domach”. Jej ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty i pozorem ekstremizmu rząd umieścił przynajmniej milion ludzi w ‘obozach koncentracyjnych’.

Wezwała też do aktywnego wsparcia dla działalności jej ojca.

 

Nagroda Sacharowa jest przyznawana od 1988 roku. Patronem Nagrody jest Andriej Sacharow - rosyjski fizyk, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1975 r., wynalazca radzieckiej bomby wodorowej, który jednak zaniepokojony skutkami swojej pracy dla przyszłości ludzkości, podejmował wysiłki na rzecz nagłośnienia zagrożeń płynących z wyścigu zbrojeń nuklearnych. 

Nagrodę przyznaje się w uznaniu szczególnego dokonania w jednej z następujących dziedzin: obrona praw człowieka i podstawowych wolności, w szczególności prawa do swobodnego wyrażania poglądów; ochrona praw mniejszości; poszanowanie prawa międzynarodowego; rozwój demokracji i budowanie państwa prawa. „Dokonanie" oznacza wszelką działalność intelektualną lub artystyczną, zaangażowanie lub działania prowadzone w wyżej wymienionych dziedzinach.

Co roku we wrześniu posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą wysunąć kandydatów do Nagrody im. Sacharowa. Każdy nominowany musi mieć poparcie co najmniej 40 posłów do PE, przy czym każdy poseł może udzielić poparcia tylko jednemu kandydatowi. Podpisane nominacje wraz z uzasadnieniem są następnie oceniane na wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju. Później sporządza się listę trzech kandydatów, która przekazywana jest Konferencji Przewodniczących na głosowanie końcowe. Ogłoszenie zwycięzcy odbywa się zwykle w październiku.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-07-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE