Koronawirus: udany przetarg Komisji na środki ochrony indywidualnej w UE
2020-03-25 | 12:31:57

Koronawirus: udany przetarg Komisji na środki ochrony indywidualnej w UE

Zamówienie wspólne dotyczące środków ochrony indywidualnej zainicjowane przez Komisję Europejską w celu walki z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa zakończyło się powodzeniem.

Producenci złożyli oferty obejmujące – a w niektórych przypadkach nawet przekraczające – ilości wymagane przez państwa członkowskie biorące udział w zamówieniu w odniesieniu do każdej objętej zamówieniem pozycji. Zamówienie wspólne obejmuje maski typu 2 i 3, rękawiczki, gogle ochronne, osłony twarzy, maski chirurgiczne i kombinezony.

Dzięki temu szpitale, pracownicy służby zdrowia, domy opieki i osoby, które tego potrzebują, będą dysponowały niezbędnymi środkami, aby ochronić się przed wirusem i ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.

Środki ochronne powinny być dostępne dwa tygodnie po podpisaniu przez państwa członkowskie umów z oferentami, które powinno nastąpić bardzo szybko.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Na całym świecie występuje obecnie ogromne zapotrzebowanie na odzież ochronną i sprzęt medyczny. Dlatego też fakt, że inicjatywa w zakresie wspólnych europejskich zamówień publicznych zapewniła na rynku światowym konkretne oferty na dużą skalę w jak najkrótszym terminie, to sukces. Jest to praktyczny przejaw solidarności UE. Udowadnia, że warto jest być częścią Unii. Środki te powinny wkrótce przynieść znaczną ulgę we Włoszech, w Hiszpanii i w 23 innych państwach członkowskich. Teraz do państw członkowskich należy szybkie podpisanie niezbędnych umów.

Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: Z zadowoleniem przyjmuję bardzo dobre wyniki naszego wspólnego europejskiego zamówienia. Naszym priorytetem jest zadbanie o to, by osoby pracujące bez ustanku w celu ochrony i ratowania życia – pracownicy służby zdrowia – posiadały niezbędne środki ochrony. Otrzymane przez nas oferty stanowią pozytywną reakcję na wnioski państw członkowskich o środki ratujące życie, takie jak maski, rękawiczki i kombinezony. Te niezbędne środki zostaną wkrótce dostarczone potrzebującym. Razem wygramy tę walkę.

Komisarz Thierry Breton, odpowiedzialny za rynek wewnętrzny i przemysł, stwierdził: To wspólne zamówienie udowadnia potęgę skoordynowanej współpracy. Pozwala państwom członkowskim łączyć siły przy zakupie produktów medycznych. Jednocześnie dalej współpracujemy z przemysłem w celu zwiększenia produkcji i uruchomienia alternatywnych sposobów produkcji środków, których potrzebujemy. Komisja będzie nadal wspierać te wspólne działania podejmowane przez sektor i współpracować z państwami członkowskimi, tak aby środki ochrony docierały do tych, którzy najpilniej ich potrzebują.

W tym zamówieniu wspólnym uczestniczy 25 państw członkowskich. Teraz oceniane są oferty, a umowy mają zostać podpisane w nadchodzących dniach.

Zamówienia wspólne są dla państw członkowskich użytecznym sposobem na to, by razem i w sposób koordynowany przez Komisję Europejską dokonać zakupu towarów na rynkach.

Zamówienie dotyczące większości tych środków ochrony ogłoszono dopiero tydzień temu, w dniu 17 marca, natomiast zaproszenie do składania ofert na maski zostało pierwotnie ogłoszone w dniu 28 lutego.

 

Koronawirus: udany przetarg Komisji Pobierz (59.425 kB - PDF)

 

Kontakty dla prasy

Dana SPINANT +32 2 299 01 50 dana.spinant@ec.europa.eu

Stefan DE KEERSMAECKER +32 2 298 46 80 stefan.de-keersmaecker@ec.europa.eu

Darragh CASSIDY +32 2 298 39 78 darragh.cassidy@ext.ec.europa.eu

 

Komunikat prasowy, IP/20/523, 24 marca 2020, Bruksela

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-04-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE