Debata o budżecie UE i odbudowie gospodarki: "Porozumienie w Radzie nie jest ostatecznym porozumieniem"
2020-07-09 | 09:57:40

Debata o budżecie UE i odbudowie gospodarki: "Porozumienie w Radzie nie jest ostatecznym porozumieniem"

Wracając do posiedzenia Rady Europejskiej 19 czerwca i czekając na kolejne 17 lipca, posłowie przedstawią swoje stanowisko w sprawie przyszłego finansowania UE i ożywienia gospodarczego.

Podczas debaty z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i komisarzem Marošem Šefčovičem większość posłów do PE powtórzyła, że wnioski Komisji dotyczące pakietu naprawczego i odnowionego długoterminowego budżetu UE to absolutne minimum, które jest do przyjęcia dla Parlamentu.

Posłowie domagali się również odpowiedniego planu spłaty, w tym kilku nowych "zasobów własnych UE" (własnych źródeł dochodów), takich jak podatek cyfrowy lub oparty na systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS), aby uniknąć konieczności spłacania długu przez obywateli.

Kilku członków nalegało, aby:

  • Warunki związane z funduszami naprawczymi nie mogły wprowadzać nowych instrumentów oszczędnościowych,
  • Konieczne było przestrzeganie zasad państwa prawa,
  • Inwestycje wzmacniały wytrzymałość gospodarki UE, na przykład poprzez wzmocnienie agendy cyfrowej.

Podczas gdy zdaniem niektórych eurodeputowanych cały pakiet wynosi "zaledwie 1,5%" DNB UE, inni stwierdzili, że rozmiar pakietu jest zbyt duży i ubolewali nad tym, że UE będzie zaciągać długi.

Wielu posłów stwierdziło, że ważna jest perspektywa długoterminowa, na wypadek konieczności wprowadzenia kolejnych okresów izolacji. Podkreślili oni, że "porozumienie w Radzie nie jest porozumieniem ostatecznym", ponieważ Parlament Europejski jest gotowy do negocjacji. Będzie on miał ostatecznie słowo (głosowanie bezwzględną większością głosów) przed wejściem w życie wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027.

Zgodnie z art. 324 Traktatu, David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Angela Merkel, kanclerz Niemiec, w imieniu rotacyjnej prezydencji w Radzie, oraz Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, spotkali się 8 lipca z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby podsumować postępy i przygotować przyszłe negocjacje polityczne.

 

Kontekst

19 czerwca szefowie państw i rządów UE wymienili poglądy za pośrednictwem wideokonferencji, w celu przedyskutowania planów dotyczących funduszu odbudowy gospodarki w odpowiedzi na kryzys COVID-19 oraz nowego wieloletniego budżetu UE przedstawionego przez Komisję Europejską 27 maja 2020 roku, w Parlamencie Europejskim. Nie udało im się wtedy osiągnąć porozumienia w sprawie wspólnego stanowiska.

Przywódcy UE spotkają się ponownie, fizycznie, w Brukseli 17 lipca, aby spróbować dojść do porozumienia w oparciu o konkretne propozycje, które przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ma przedstawić przed szczytem.

Więcej informacji – europarl.europa.eu

Parlament Europejski – Dział prasowy, Komunikat prasowy 08-07-2020





EUROPE DIRECT W POLSCE