Parlament chce europejskiej unii ochrony zdrowia
2020-07-13 | 09:30:50

Parlament chce europejskiej unii ochrony zdrowia

COVID-19 uwypuklił potrzebę nadania UE bardziej znaczącej roli w dziedzinie zdrowia, stwierdzili posłowie w rezolucji na temat przyszłej strategii UE w zakresie zdrowia publicznego.

W rezolucji przyjętej w piątek, 526 głosami do 105, przy 50 wstrzymujących się od głosu, Parlament Europejski przedstawił zasady przyszłej strategii UE w zakresie zdrowia publicznego post COVID-19

Posłowie wzywają do wyciągnięcia wniosków z kryzysu wywołanego koronawirusem oraz do zacieśnienia współpracy w dziedzinie zdrowia, w celu stworzenia europejskiej unii ochrony zdrowia. Współpraca powinna polegać na stworzeniu wspólnych minimalnych standardów opieki zdrowotnej wysokiej jakości, w oparciu o pilnie potrzebne testy warunków skrajnych w systemach opieki zdrowotnej w celu zidentyfikowania słabych punktów oraz sprawdzenia, czy są one przygotowane na ewentualny ponowny wzrost zachorowań na COVID-19.

W rezolucji, posłowie wzywają do szybkiego utworzenia europejskiego mechanizmu reagowania w dziedzinie zdrowia, który odpowiadałby na wszystkie rodzaje kryzysów zdrowotnych, wzmocnił koordynację operacyjną na szczeblu UE, a także umożliwił monitorowanie, tworzenie i uruchamianie strategicznej rezerwy leków i sprzętu medycznego. Powstająca strategia farmaceutyczna dla Europy musi zawierać instrumenty, które pozwalają na natychmiastowy dostęp w UE do niezbędnych leków. Dywersyfikacja łańcucha dostaw powinna zagwarantować nieprzerwany dostęp do leków, po przystępnych cenach.

Nowy specjalny program UE4Health o wartości 9,4 mld EUR jest bardzo pożądany, ponadto posłowie uważają, że potrzebne są długoterminowe inwestycje. Apelują oni o utworzenie specjalnego funduszu UE na rzecz poprawy infrastruktury szpitalnej i usług zdrowotnych. Należy również wzmocnić europejskie agencje zajmujące się zdrowiem ECDC i EMA oraz kooperację w dziedzinie wspólnych badań dotyczących zdrowia.

W obliczu trwającego kryzysu COVID-19 posłowie ponownie wzywają do zapewnienia wszystkim ludziom na całym świecie dostępu do przyszłych szczepionek i terapii przeciw COVID-19 po przystępnych cenach, gdy tylko będą one osiągalne. Wspólne zamówienia unijne muszą być stosowane bardziej systematycznie, aby uniknąć konkurencji między państwami członkowskimi, gdy w grę wchodzi zdrowie publiczne.

Informacje pogłębione

Podstawowa odpowiedzialność za zdrowie publiczne, a w szczególności za systemy opieki zdrowotnej, spoczywa na państwach członkowskich. UE ma jednak do odegrania ważną rolę w zakresie poprawy zdrowia publicznego, zapobiegania chorobom, zarządzania walką nimi oraz niwelowania źródeł zagrożeń dla zdrowia ludzkiego i harmonizacji strategii zdrowotnych między państwami członkowskimi.

Parlament konsekwentnie promował ustanowienie spójnej polityki UE w zakresie zdrowia publicznego, a w rezolucji w sprawie przeglądu budżetu UE na okres po 2020 oraz planu odbudowy gospodarki, eurodeputowani nalegali na stworzenie nowego, samodzielnego europejskiego programu w dziedzinie zdrowia.

Komisja Europejska przedstawiła następnie wniosek dotyczący programu EU4Health na lata 2021-2027 o wartości 9,4 mld EUR w ramach unijnego planu nowej generacji odbudowy gospodarczej

 

Nagranie debaty znajduje się tutaj (08.07.2020)

Więcej informacji – europarl.europa.eu

 

Parlament Europejski – Dział prasowy, Komunikat prasowy 10-07-2020

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-08-03
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE