Konkurs Debat Oksfordzkich "Proszę mi nie przerywać!" rozstrzygnięty
2017-04-05 | 14:59:52

Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” rozstrzygnięty

Zjednoczona Europa podejmuje szereg działań zmierzających do przeprowadzenia kluczowych reform strukturalnych i budżetowych, inicjatyw pomagających w walce z bezrobociem – w tym szczególnie wśród młodych ludzi – oraz pobudzenia impulsów inwestycyjnych. Wyrazem tej walki jest pierwszy priorytet Komisji Europejskiej „Miejsca pracy, wzrost gospodarczy i inwestycje”. Jednym z kluczowych narzędzi w walce ze zbyt niskim poziomem inwestycji jest plan inwestycyjny dla Europy, którego głównym celem jest pobudzenie inwestycji w unijnej gospodarce.

Plan inwestycyjny dla Europy jest na tyle istotny dla Unii Europejskiej, iż stanowi on jeden z priorytetów działania Komisji Europejskiej funkcjonującej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera. Aby włączyć się w debatę na jego temat, a także pogłębić wiedzę młodych ludzi Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice, działający w ramach sieci informacyjnej Komisji Europejskiej, Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej oraz sieć Enterprise Europe Network wspólnie zorganizowały Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!”, którego finał odbył się 5 kwietnia br. w sali audytoryjnej „Parnassos” Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Do finału Konkursu zakwalifikowane zostały cztery zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego: Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach. Zespoły zmierzyły się w dwóch półfinałach, w wyniku których wyłonione zostały dwie najlepsze drużyny, oraz w finale.

„Współpraca gospodarcza to priorytet integracji europejskiej”, „Członkostwo w strefie euro jest niezbędne do osiągnięcia wysokiego wzrostu gospodarczego” oraz „Plan Inwestycyjny to skuteczna recepta na problemy Europy” to trzy tezy, które stały się tematem konkursowych dyskusji. Przedstawiane argumenty, sposób wypowiedzi i przygotowanie merytoryczne uczniów zrobiły ogromne wrażenie na jury, w skład którego weszła Pani Iwona Czaplikowska z Funduszu Górnośląskiego w Katowicach działającego w ramach sieci Enterprise Europe Network, Pani Ewa Błaszczyk z Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej oraz przedstawiciele dwóch szkół, które nie uczestniczyły w danej debacie. Nad poprawnością debaty czuwał także ekspert, który mógł ukarać drużynę łamiącą zasady debatowania w stylu oksfordzkim punktami ujemnymi. Debatę poprowadził – pełniąc rolę Marszałka – Pan Mateusz Matysiewicz, koordynator Europe Direct – Katowice.

W trakcie finału Konkursu jego uczestnicy i zgromadzona publiczność mieli także okazję wysłuchać prelekcji pt. "Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych? Plan Inwestycyjny i inne działania wspierające rozwój zjednoczonej Europy", którą wygłosiła Pani Iwona Czaplikowska reprezentująca sieć Enterprise Europe Network.

W Konkursie Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” zwyciężył zespół reprezentujący II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu – serdecznie gratulujemy.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2018-05-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE