"Eurocafe" o handlu ludźmi
2018-01-17 | 09:18:26

„Eurocafe” o handlu ludźmi

16 stycznia 2018 roku Europe Direct – Katowice wraz ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach zorganizowały spotkanie z cyklu „Eurocafe”. Spotkanie odbyło się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25)

Spotkanie odbyło się pod hasłem Nie jesteś na sprzedaż. Handel ludźmi – współczesna forma niewolnictwa”, a jego gośćmi byli chor. sztab. Straży Granicznej Marlena Brauner oraz chor. sztab. Przemysław Podurgiel, pracownicy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Goście mówili o tym, jak poważnym zjawiskiem jest handel ludźmi. Wspominali także o konkretnych przypadkach związanych z tym procederem na terytorium Polski oraz z udziałem obywateli naszego kraju. Uczestnicy spotkania, czyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dowiedzieli się czym jest handel ludźmi, jak prawo polskie definiuje to przestępstwo i jakie są formy wykorzystania ofiar. Szczególnie przydatne były informacje o sposobach działania „werbowników”, a zatem wskazówki na co trzeba uważać, oraz w jaki sposób można pomóc ofiarom i co zrobić, gdy mamy podejrzenia, że ktoś bliski mógł paść ofiarą tego procederu. Nie zabrakło informacji o tym, jak funkcjonuje system wsparcia i ochrony ofiar handlu ludźmi w Polsce, jakie prawa posiadają ofiary, a także kto bezpośrednio udziela im pomocy.

Ponadto uczestnicy dowiedzieli się, jak działa Straż Graniczna (SG) i jak wygląda rekrutacja do tej służby. Choć dziś jej działalność (w związku z członkostwem Polski w UE oraz Strefie Schengen) nie jest szczególnie zauważalna, pracownicy SG wciąż pomagają chronić granice, porty lotnicze, biorą udział w działaniach agencji Frontex a także udzielają pomocy i wsparcia ofiarom handlu ludźmi.

Temat wyraźnie zainteresował uczestników, czego wyraz dali aktywnie uczestnicząc w dyskusji na zakończenie spotkania. W spotkaniu wzięło udział blisko 100 osób.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2018-10-03
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE