Jak zbudować Europę bez barier i granic? - międzynarodowe warsztaty w Bytomiu
2018-03-26 | 10:37:22

23 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbyły się warsztaty „Przyszłość rozwoju miast bliźniaczych/partnerskich w Europie w celu umocnienia partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji unijnych”. Wydarzenie odbyło się w ramach europejskich spotkań, w których wzięli udział przedstawiciele Bytomia oraz dwóch miast partnerskich – niemieckiego Recklinghausen oraz słoweńskiego Ormoža. W trakcie warsztatów jego uczestnicy przedstawili prezentacje swoich miast i miast partnerskich, omówili idee i założenia miast partnerskich, historię współpracy oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie – Jak zbudować Europę bez barier i granic?

W wydarzeniu wziął udział także konsultant Europe Direct - Katowice. Przeprowadził on prelekcję na temat Historii i założeń idei partnerstwa miast. Wspomniał, że współpraca partnerska - nazywana też bliźniaczą, siostrzaną lub przyjacielską - jest związana z rozwojem integracji europejskiej. Istotnie, dążenia do trwałego pokoju w Europie po zakończeniu II Wojny Światowej były realizowane między innymi poprzez rozwój współpracy miast (a później także regionów). Nie zabrakło również informacji o wsparciu, jakiego udzelają w tej kwestii instytucje europejskie, takie jak Komisja Europejska.

Poza tym w ramach wydarzenia zostało zorganizowane stoisko informacyjne, na którym każdy zainteresowany mógł uzyskać ważne informacje na temat działalności Unii Europejskiej oraz otrzymać materiały edykacyjne i promocyjne.

Na warsztatach podkreślano również, że współdziałanie partnerskich miast, wymiana doświadczeń w wielu dziedzinach, ale również wspólne spotkania sprzyjają nie tylko współpracy, ale jedności europejskiej, a tym samym niwelowaniu granic i barier, które wciąż są widoczne w wielu regionach Europy.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-05-06
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE