Konkurs Debat Oksfordzkich "Proszę mi nie przerywać!" rozstrzygnięty
2018-04-20 | 15:16:42

Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” rozstrzygnięty

Zjednoczona Europa przeżywa najpoważniejszy od lat kryzys migracyjny. Aby poradzić sobie z kryzysem Unia Europejska podejmuje szereg działań zmierzających do zlikwidowania pierwotnych przyczyn kryzysu czy zwiększenia wsparcia dla osób potrzebujących pomocy humanitarnej zarówno w UE jak i poza nią. Wyrazem tej walki jest jeden z priorytetów Komisji Europejskiej „Migracja”. Żaden kraj UE nie jest w stanie sam rozwiązać problemu migracji, dlatego niezbędne są wspólne europejskie rozwiązania.

Kwestie związane z migracją są na tyle istotne dla Unii Europejskiej, że stanowią one jeden z priorytetów działania Komisji Europejskiej funkcjonującej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera. Aby włączyć się w debatę na ten temat, a także pogłębić wiedzę młodych ludzi Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice, działający w ramach sieci informacyjnej Komisji Europejskiej, Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz sieć Team Europe zorganizowały Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!”, który odbył się 20 kwietnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Do finału Konkursu zakwalifikowane zostały cztery zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego: II Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu, III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach, Technikum nr 2 w Lublińcu oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach.

Zespoły zmierzyły się w dwóch półfinałach, w wyniku których wyłonione zostały dwie najlepsze drużyny, oraz w finale.

„Polska powinna przyjąć uchodźców zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej”, Przyjmowanie migrantów i uchodźców jest niezbędne dla europejskiej gospodarki i demografii” oraz „Napływ uchodźców do Europy nie ma nic wspólnego z atakami terrorystycznymi” to trzy tezy, które stały się tematem konkursowych dyskusji.

Przedstawiane argumenty, sposób wypowiedzi i przygotowanie merytoryczne uczniów zrobiły ogromne wrażenie na jury, w skład którego weszli: Pan prof. Krzysztof Krysieniel z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, będący także ekspertem sieci Team Europe, Pani Ewa Błaszczyk z Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej oraz przedstawiciele dwóch szkół, które nie uczestniczyły w danej debacie. Nad poprawnością debaty czuwał także ekspert, który mógł ukarać drużynę łamiącą zasady debatowania w stylu oksfordzkim punktami ujemnymi. Debatę poprowadził – pełniąc rolę Marszałka – Pan Mateusz Matysiewicz, koordynator Europe Direct – Katowice.

W trakcie finału Konkursu jego uczestnicy i zgromadzona publiczność mieli także okazję wysłuchać prelekcji pt. Unia Europejska - najważniejsze problemy i wyzwaniaktórą wygłosił Pan prof. Krzysztof Krysieniel.

W Konkursie Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” zwyciężył zespół reprezentujący III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach – serdecznie gratulujemy.

Warto dodać, że w wydarzeniu brali udział także przedstawiciele mediów regionalnych. Oto relacja przygotowana przez Radio Katowice.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-01-02
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE