Dialog Obywatelski w Opolu za nami
2018-07-02 | 12:14:21

Jaka jest przyszłość małych i średnich przedsiębiorstw w UE? Jakie możliwości daje rozwój konkurencyjności i znoszenie barier na rynkach europejskich?

Taki był temat Dialogu Obywatelskiego z Elżbietą Bieńkowską i Danutą Jazłowiecką, zorganizowanego 29 czerwca w Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej w Opolu.

Elżbieta Bieńkowska to komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, natomiast Danuta Jazłowiecka to posłanka do Parlamentu Europejskiego, członkini Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

Na pytania uczestników odpowiadał także Andrzej Buła – marszałek województwa Opolskiego.

Komisarz Bieńkowska, mówiąc o obszarach, w których działa, wspomniała, że Europa jest największym pojedynczym obszarem gospodarczym na świecie - 500 milionów konsumentów, dużo więcej niż w Stanach Zjednoczonych. Podkreśliła, że jeśli chodzi o towary - Europa jest uwspólniona w ok. 70%, jeśli chodzi o usługi - ok. 30-40%. Przedstawicielki Polski w unijnych instytucjach opowiadały o swojej pracy w tak istotnych dziedzinach jak delegowanie pracowników, czy różne formy wsparcia przedsiębiorców, jak np. program Erasmus dla młodych przedsiębiorców. Elżbieta Bieńkowska zwracała też uwagę, ze w wielu przypadkach wspólny rynek europejski nie funkcjonuje tak jak powinien i znacznie utrudnia działania przedsiębiorców.

Uczestnicy wydarzenia obok konkretnych informacji na tematy związane z przedsiębiorczością mogli dowiedzieć się, jak funkcjonują unijne instytucje.

Dialogi obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu rozbudzenie debaty na tematy europejskie. Podczas spotkań w tej formule, które  odbywają się od 2012 roku, komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przedstawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają głosów, opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. Elżbieta Bieńkowska zwróciła uwagę na fakt, że w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba Dialogów Obywatelskich organizowanych na terenie całej Unii Europejskiej, a także w samej Polsce. Przypomniała też, że w tym samym momencie odbywały się podobne dialogi we Francji oraz w Holandii.

Organizatorem wydarzenia było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, a jednym z partnerów wydarzenia był Europe Direct Katowice. W wydarzeniu wzięła udział duża grupa przedstawicieli instytucji współpracujacych z naszym punktem.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2018-11-05
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE