Konkurs Debat Oksfordzkich "Proszę mi nie przerywać!" rozstrzygnięty
2019-04-12 | 15:17:23
Zobacz także:

Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” rozstrzygnięty

Obywatelem Unii jest każda osoba mająca obywatelstwo Państwa Członkowskiego. Obywatelstwo Unii ma charakter dodatkowy w stosunku do obywatelstwa krajowego i nie zastępuje go. Z pojęciem obywatelstwa wiążą się różnego rodzaju przywileje oraz prawa obywatelskie. Jednym z nich jest udział w wyborach. Każdy obywatel Unii Europejskiej może wziąć udział w drugich największych wyborach na świecie i wpłynąć na kształt Europy, a także swojego kraju oraz najbliższego otoczenia.

Parlament Europejski (PE) to jedna z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. O jej dużym znaczeniu świadczy fakt, że jest to jedyna unijna instytucja, której skład mogą wybrać wszyscy uprawnieni do głosowania obywatele Unii Europejskiej. Co 5 lat odbywają się wybory do PE. Kolejne są zaplanowane na 26 maja 2019 roku.

Aby włączyć się w debatę na ten temat, pogłębić wiedzę młodych ludzi, a także zachęcić do udziału w wyborach Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice, działający w ramach sieci informacyjnej Komisji Europejskiej, Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej oraz sieć Team Europe zorganizowały Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!”, który odbył się 12 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Do finału Konkursu zakwalifikowane zostały cztery zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej, Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach, Technikum nr 2 w Lublińcu oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach.

Zespoły zmierzyły się w dwóch półfinałach, w wyniku których wyłonione zostały dwie najlepsze drużyny, oraz w finale.

„Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego powinno być obowiązkowe”, „Parlament Europejski powinien wyrazić zgodę na rozszerzenie Unii Europejskiej o kolejne państwa: Serbię, Czarnogórę i Macedonię Północną” oraz „Nasz głos ma wpływ na przyszłość Unii Europejskiej” to trzy tezy, które stały się tematem konkursowych dyskusji.

Przedstawiane argumenty, sposób wypowiedzi i przygotowanie merytoryczne uczniów zrobiły ogromne wrażenie na jury, w skład którego weszli: Pan prof. Krzysztof Krysieniel z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, będący także ekspertem sieci Team Europe, Pani Ewa Błaszczyk z Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej oraz przedstawiciele dwóch szkół, które nie uczestniczyły w danej debacie. Nad poprawnością debaty czuwał także ekspert, który mógł ukarać drużynę łamiącą zasady debatowania w stylu oksfordzkim punktami ujemnymi. Debatę poprowadził – pełniąc rolę Marszałka – Pan Mateusz Matysiewicz, koordynator Europe Direct – Katowice.

W trakcie finału Konkursu jego uczestnicy i zgromadzona publiczność mieli także okazję wysłuchać prelekcji pt. „Co z tą Unią, czyli po co nam wybory do Parlamentu Europejskiego?”, którą wygłosił Pan prof. Krzysztof Krysieniel.

W Konkursie Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” zwyciężył zespół reprezentujący III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach – serdecznie gratulujemy.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-06-03
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE