Pracowity marzec
2022-03-30 | 16:52:33

Kończy się marzec. Za nami miesiąc, w którym naprawdę dużo się działo.

Najważniejszym wydarzeniem był nasz udział w XXIV Ogólnopolskich Targach Edukacyjnych „EDUAKCJA 2022”. Zorganizowaliśmy tam stoisko informacyjne oraz warsztaty w ramach XII Salonu Funduszy Europejskich. Podczas targów pamiętaliśmy o współpracy z działającymi w regionie innymi sieciami, zajmującymi się tematyką europejską – EUROPE DIRECT Śląskie oraz przedstawicielami sieci EURES (zarówno z Ochotniczych Hufców Pracy, jak i z Wojewódzkiego Urzędu Pracy). O targach pisaliśmy już bardziej szczegółowo na naszej stronie.

Współpracujący z nami nauczyciele i uczniowie (lecz oczywiście nie tylko oni) mogą zapoznać się z ofertą uczelni, biorących udział  w targach. Są one zawarte w katalogu targowym.

Na początku ogłosiliśmy (po dwóch latach przerwy) kolejną edycję Konkursu Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” i zaprosiliśmy do udziału w nim uczniów szkół ponadpodstawowych. Po zgłoszeniach zorganizowaliśmy eliminacje, w celu wyłonienia finalistów konkursu. Podczas wspomnianych targów odbyły się z kolei warsztaty, przygotowujące zgłoszonych uczniów do udziału w konkursie. Finał odbędzie się 8 kwietnia.

Poza tym 8 marca w siedzibie EUROPE DIRECT gościliśmy studentów z Uniwersytetu Śląskiego. Wzięli oni udział w wykładzie na temat unijnych instytucji. Dużą część zajęć poświęciliśmy na kwestię przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej oraz obecne półroczne przewodnictwo Francji.

Z kolei 24 marca przeprowadziliśmy zdalne lekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Mysłowicach. Tematem zajęć była wielojęzyczność w Europie. Miało to związek z obchodzonym w szkole Tygodniem Frankofonii. Uczniowie poznali, lub przypomnieli sobie, ciekawe wiadomości na temat języków na całym świecie, a szczególnie w Europie. Nie zabrakło informacji o wielojęzyczności w Unii Europejskiej.

Na koniec, 28 marca, wraz z EUROPE DIRECT Śląskie, pomagaliśmy w organizacji II etapu XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Centrum egzaminacyjne mieściło się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

EUROPE DIRECT W POLSCE