Dzień Europy 2022
2022-05-13 | 09:34:05
Zobacz także:

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Tego dnia przypada rocznica wygłoszenia tzw. Deklaracji Schumana. Pisaliśmy już o tym na naszej stronie. My też zorganizowaliśmy wydarzenia z tym związane. Obchody Dnia Europy były podzielone na dwa etapy. 7 maja przeprowadziliśmy Grę Miejską, natomiast 11 maja przeprowadziliśmy lekcje europejskie.

Po pierwsze: Gra miejska...

Gra miejska pt. "Podróż po Europie" odbyła się w centrum Katowic. Uczestnicy mieli do wykonania zadania związane z historią integracji europejskiej, pozycją Unii Europejskiej (UE) w świecie, relacjami z Ukrainą oraz państwami członkowskimi UE.

Uczestnicy uzupełniali tekst, układali puzzle XXL, tłumaczyli słowa i wyrażenia z języka ukraińskiego oraz odpowiadali na pytania w różnych quizach, poznając flagi lub kręcąc kołem fortuny.

Było też stoisko informacyjne dostępne dla wszystkich zainteresowanych, także spoza uczestników gry.

Dzięki temu dowiedzieli się m. in., dlaczego Dzień Europy jest obchodzony 9 maja, jakie były etapy integracji europejskiej, na jakich kontynentach leżą terytoria należące do Unii Europejskiej, czy jakie flagi mają państwa członkowskie UE.

Po drugie: Lekcje...

Cztery lekcje europejskie odbyły się w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda w Chorzowie. Tematyka lekcji była związana z Dniem Europy.

Uczniowie szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego mogli sprawdzić oraz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Nie zabrakło informacji o Deklaracji Schumana z 1950 roku i o samym Robercie Schumanie. Poza tym mówiliśmy o różnych koncepcjach zjednoczenia Europy (także z czasów średniowiecznych) oraz o tym jak obecna Unia Europejska odnosi się do pomysłów, idei i dziedzictwa Schumana. Nie zabrakło informacji o sprawach bieżących oraz dyskusji na różne tematy.

EUROPE DIRECT W POLSCE