Dzień dziecka w Polsce, Europie i okolicach
2022-06-01 | 14:40:06
Zobacz także:

1 czerwca dzieci w Polsce, oraz w wielu państwach w Europie i na świecie, świętują Dzień Dziecka. Co warto wiedzieć o tym dniu?

 

Od kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie i kiedy po raz pierwszy pojawiła się idea świętowania Dnia Dziecka. Podobno w Japonii świętowano już w VIII wieku.

W Polsce świętujemy od 1950 roku, a powszechnie Dzień Dziecka obchodzony jest na świecie od 1952 roku. W XX wieku podkreślano uświadomienie ludziom, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed okrucieństwami wojny, głodem i innymi krzywdami.

Podobne święta były znane jeszcze wcześniej. W latach 20. i 30. dnia 22 września obchodzono w Polsce tzw. Święto Dziecka.

 

Czy wszystkie dzieci na świecie świętują 1 czerwca?

Teoretycznie tak, bo to przecież Międzynarodowy Dzień Dziecka, więc, jak sama nazwa wskazuje, święto wszystkich dzieci na całym świecie. Nie we wszystkich krajach obchodzone jest jednak tego samego dnia.

Jak wiadomo w Polsce (a także w innych krajach słowiańskich / dawnych socjalistycznych i w wielu państwach afrykańskich) obchodzone jest ono 1 czerwca.

Jest też Powszechny Dzień Dziecka (20 listopada). Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka, sugerując, aby każde państwo organizowało obchody w dniu, który uzna za właściwy. 20 listopada ONZ uchwalił także Deklarację Praw Dziecka (1959) oraz Konwencję Praw Dziecka (1989).

W praktyce dużo państw świętuje 1 czerwca i 18 listopada. Często jest to święto ruchome, np. pierwszy piątek miesiąca, ostatnia niedziela miesiąca, a nawet (w Oceanii) Wniebowstąpienie Pańskie. We Francji nie ma typowego Dnia Dziecka, obchodzony jest natomiast Dzień Rodziny – 6 stycznia. W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Dziecka i jednocześnie Święto Niepodległości, ponieważ to dzieci są przyszłością narodu.

W Japonii funkcjonują dwa osobne święta: dziewczynki świętują 3 marca, w dzień lalek, a chłopcy 5 maja. Niemcy także świętują dwa razy w roku. Ma to związek z zimną wojną i podziałem Niemiec. W NRD świętowano 1 czerwca, w RFN 20 września (Uniwersalny Dzień Dziecka). Dziś oficjalnie świętuje się we wrześniu, ale wielu Niemców pozostało przy 1 czerwca.

 

Jak wyglądają obchody Dnia Dziecka w innych państwach?

Dzień Dziecka jest obchodzony podobnie na całym świecie, niezależnie od daty. Rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej radości.

W niektórych krajach (np. w Polsce od 1994 roku) obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. W szkołach dzień ten często obchodzony jest jako dzień sportu, organizowane są różnego rodzaju międzyklasowe lub międzyszkolne zawody.

We Włoszech i Francji to święto obchodzone jest iście po królewsku – dzieci dostają od rodziców papierowe korony i obdarowywane są ciasteczkami z wróżbą. Nie może być inaczej, skoro we Francji Dzień Rodziny przypada 6 stycznia. Nie może zabraknąć ani królów, ani prezentów. W Japonii podczas dnia chłopców wywiesza się na drzwiach lub w ogrodzie kolorowe karpie, wycięte z papieru. Karp ma dla Japończyków symboliczne znaczenie – determinacja, siła i walka z przeciwnościami losu. W Turcji dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

 

Czy są jeszcze jakieś inne święta, które skupiają sią na dzieciach?

Istnieje wiele świąt pokrewnych, ale mają one mniej wesoły charakter i chodzi w nich o zaznaczenie poważnych problemów i wyzwań.

Są to m.in.: Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego), Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja), Dzień Dziecka Utraconego (15 października), Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada).

Do dzieci (także jeszcze nienarodzonych) nawiązuje też Dzień Świętości Życia (25 marca) i Narodowy Dzień Życia (w Polsce, 24 marca) podkreślające godność i wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci (w USA jest to obchodzone w 3 niedzielę stycznia).

Jakie działania UE podejmuje na rzecz dzieci?

Wszystkie państwa UE obowiązuje Konwencja Praw Dziecka. Poza tym oficjalnie zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej „Unia (…) wspiera (…) ochronę praw dziecka” oraz „W stosunkach zewnętrznych Unia (…) przyczynia się do (…) ochrony praw człowieka, w szczególności praw dziecka”.

W praktyce jednak Unia natomiast ostatnio karała państwa, które wprowadzały ustawy w obronie godności dzieci oraz tradycyjnej rodziny. Nie można zapomnieć o coraz szerszym promowaniu aborcji, co oczywiście także dotyczy dzieci. Potrzebna jest także walka z surogacją, która staje się poważnym problemem, czy ochrona przez seksualizacją i innymi zagrożeniami w internecie. W maju Komisja przyjęła strategie w tej sprawie. 

 

Wszystkim dzieciom - tym małym, tym trochę większym oraz tym wszystkim, którzy czują się dziećmi - życzymy wszystkiego najlepszego.

EUROPE DIRECT W POLSCE