SIEĆ EUROPE DIRECT
W 2005 roku w krajach Unii Europejskiej rozpoczęła działalność sieć informacyjna EUROPE DIRECT, zarządzana przez Komisję Europejską. W jej skład wchodzą punkty EUROPE DIRECT oraz Centra Dokumentacji Europejskiej. Dodatkowo, dzwoniąc pod numer: 00800 6 7 8 9 10 11, dostępny bez opłat z każdego kraju członkowskiego (informacje są udzielane nieodpłatnie, większość połączeń również jest bezpłatna, niektórzy operatorzy, hotele lub aparaty w budkach telefonicznych mogą naliczać opłaty), można się połączyć ze specjalną infolinią, której pracownicy odpowiadają na pytania dotyczące UE.

Infolinia EUROPE DIRECT dysponuje bezpłatnym numerem telefonu, pod który można zadzwonić z każdego miejsca w 27 państwach członkowskich (00 800 6 7 8 9 10 11) oraz zwykłym numerem telefonu, dostępnym dla osób z całego świata (+32 2 299 96 96). Udziela odpowiedzi także na pytania zadane bezpośrednio drogą elektroniczną, jak również poprzez interaktywny serwis internetowy w czasie rzeczywistym dla internautów odwiedzających stronę EUROPA. Więcej na temat tego serwisu można się dowiedzieć na stronie http://ec.europa.eu/europedirect.

Każdy może przyjść, zadzwonić, czy napisać do Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct, aby zadać pytanie, zasięgnąć rady lub wyrazić swoją opinię na temat Unii. Organizowane są także różnorodne debaty, szkolenia i konkursy, a konsultanci Europe Direct są obecni, odpowiadając na pytania i rozdając publikacje, podczas targów pracy, szkoleń, czy lokalnych uroczystości.

 

Prowadzą także „lekcje europejskie” i wykłady otwarte, dbając o to, aby wiedza o UE dotarła do wszystkich potrzebujących, a także, aby „informacja zwrotna”, czyli uwagi i opinie, trafiły do podejmujących decyzje.

 

Punkty są prowadzone przez różnego rodzaju instytucje. W Polsce są to uczelnie wyższe, izby rolnicze, organizacje pozarządowe i samorządy.

 

Aby uzyskać dotacje na ten cel, musiały one odpowiedzieć na organizowane przez Komisję Europejską zaproszenie do składania wniosków.

 

EUROPE DIRECT W POLSCE

EUROPE DIRECT W POLSCE