Podróż na księżyc: 300 miast, w tym 9 polskich, przygotowanych do Europejskiej Nocy Naukowców
2014-09-25 | 14:38:40

Cel księżyc – zaczynamy odliczanie, silniki włączone! Jeżeli kiedykolwiek ktoś z Państwa zastanawiał się, jak to jest być astronautą lub specjalistą ds. kryminalistyki pomagającym rozwikłać tajemnicze morderstwo, nie powinien ominąć corocznej Europejskiej Nocy Naukowców, która będzie miała miejsce jutro (26 września). W ponad 300 miastach i 29 krajach zapaleni naukowcy podzielą się swoją pasją do nauki z zainteresowanymi. Zwiedzający mogą skorzystać z rozlicznych atrakcji, począwszy od symulowanego lotu rakietą w Rzymie, poprzez instruktaż dotyczący konstrukcji deskorolki za pomocą komputera (Poznań), a skończywszy na współpracy przy rozwikłaniu zabójstwa (Bukareszt). Program przewiduje ponadto kuluarowe wizyty w laboratoriach, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających, eksperymenty, międzynarodowe połączenia między różnymi europejskimi imprezami, flash moby, kwizy i konkursy (zob. dalej: najciekawsze punkty programu). CelemEuropejskiej Nocy Naukowców jest promowanie nauki i zachęcanie młodych ludzi do podejmowania kariery w dziedzinie badań naukowych.

„Jeżeli Europa chce utrzymać swoją wyśmienitą reputację, a także osiągnąć swój cel polegający na zainwestowaniu 3 proc. PKB UE w badania i rozwój, musi do 2020 r. przeszkolić dodatkowy milion naukowców. Europejska Noc Naukowców to wyjątkowa impreza, która promuje karierę w nauce. Przyniesie ona korzyści wszystkim stronom; dzięki niej społeczeństwo może dowiedzieć się, co tak naprawdę robią naukowcy i dlaczego ma to znaczenie dla naszego codziennego życia" powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

W 2013 r. w Europejskiej Nocy Naukowców uczestniczyło niemal 1,3 mln zwiedzających w każdym wieku. W tym roku na inicjatywę przeznaczono wsparcie w wysokości 8 mln euro ze środków programu działania „Maria Skłodowska-Curie”, który jest częścią unijnego programu naukowego „Horyzont 2020”.

Kariera naukowa jest możliwa w różnych dziedzinach. Młodzi ludzie uczestniczący w jutrzejszym wydarzeniu będą mieli możliwość przekonać się, jak wygląda życie zawodowe chemika, archeologa czy też inżyniera. Będą mogli przeprowadzić eksperymenty w bezpiecznych warunkach i wypróbować nowoczesny sprzęt, w jaki wyposażone są laboratoria. Aby znaleźć imprezę w swojej okolicy, prosimy kliknąć tutajLista imprez w ramach Nocy Naukowców w Polsce znajduje się tutaj.

Kontekst

Europejska Noc Naukowców to ogólnoeuropejska inicjatywa, która ma miejsce każdego roku, w ostatni piątkowy wieczór września. Po raz pierwszy odbyła się w 2005 r., w 20 miastach w 15 państwach, a od tego czasu szybko poszerza swój zasięg.

Imprezy wybierane są w drodze otwartego i przejrzystego konkursu, poprzedzonego publicznym zaproszeniem do składania ofert.

Działania „Maria Skłodowska-Curie” oferują utalentowanym naukowcom wyśmienite możliwości międzynarodowej kariery naukowej i szkoleń. W ramach tego programu w ciągu najbliższych siedmiu lat (2014-2020) przyznane zostaną dotacje w łącznej wysokości 6,16 mld euro, co oznacza wzrost o 30 % w stosunku do poprzedniego poziomu. Zaplanowano, że ze środków skorzystać będzie mogło 65 000 naukowców. Działaniami „Maria Skłodowska-Curie” zarządza Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej.

Dodatkowe informacje

Komisja Europejska: Edukacja i szkolenia

Strona internetowa komisarz Androulli Vassiliou

Androulla Vassiliou na Twitterze:@VassiliouEU

Strona internetowa Europejskiej Nocy Naukowców 2014

Europejska Noc Naukowców 2014 na Facebooku

Działania „Maria Skłodowska-Curie” oraz „Horyzont 2020” 

Unia innowacji i strategia„Europa 2020”

Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych

Komunikat Komisji Europejskiej, Bruksela, 25 września 2014

EUROPE DIRECT W POLSCE