Wszystkiego najlepszego Europo!
2017-05-15 | 14:58:03

9 maja przypada Dzień Europy, nazywany też urodzinami Unii Europejskiej. Z tej okazji Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct - Katowice i Europe Direct - Śląsk zorganizowały Śląski Dzień Europy, który odbył się 12 maja na rynku w Gliwicach.

Mija dokładnie sześćdziesiąt siedem lat od momentu, w którym Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych powiedział: „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność”.

Już po roku (w 1951) udało się powołać do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, po kilku kolejnych latach – Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Po ponad czterdziestu latach od ogłoszenia Deklaracji Schumana powstała Unia Europejska, która w 2015 roku liczy dwadzieścia osiem państw członkowskich i ponad pół miliarda obywateli.

Wydarzenie przyciągnęło wielu unijnych obywateli z Gliwic i okolic, zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci uczestniczyły w warsztatach o tematyce europejskiej, miały okazję zagrać w warcaby XXL oraz ułożyć olbrzymie (również XXL, lecz mniejsze od szachownicy) puzzle przedstawiające mapę polityczną świata. Inną atrakcją była gra w europejskie koło fortuny, gdzie chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej.

Dużym powodzeniem cieszyła się maskotka UE, niebieska stonoga Syriusz, wędrująca po rynku i uczestnicząca w różnych zabawach.

Nie mogło zabraknąć pożytecznych informacji, dotyczących działalności Unii Europejskiej oraz możliwości, jakie nam oferuje.

Nie zabrakło też żółtych tulipanów, które corocznie z okazji Dnia Europy wręczamy wszystkim, którzy dzień ten świętują z nami.





EUROPE DIRECT W POLSCE