23 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbyły się warsztaty „Przyszłość rozwoju miast bliźniaczych/partnerskich w Europie w celu umocnienia partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji unijnych”. Wydarzenie odbyło się w ramach europejskich spotkań, w których wzięli udział przedstawiciele Bytomia oraz dwóch miast partnerskich – niemieckiego Recklinghausen oraz słoweńskiego Ormoža. W trakcie warsztatów jego uczestnicy przedstawili prezentacje swoich miast i miast partnerskich, omówili idee i założenia miast partnerskich, historię współpracy oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie – Jak zbudować Europę bez barier i granic?
W wydarzeniu wziął udział także konsultant Europe Direct - Katowice. Przeprowadził on prelekcję na temat Historii i założeń idei partnerstwa miast. Wspomniał, że współpraca partnerska - nazywana też bliźniaczą, siostrzaną lub przyjacielską - jest związana z rozwojem integracji europejskiej. Istotnie, dążenia do trwałego pokoju w Europie po zakończeniu II Wojny Światowej były realizowane między innymi poprzez rozwój współpracy miast (a później także regionów). Nie zabrakło również informacji o wsparciu, jakiego udzelają w tej kwestii instytucje europejskie, takie jak Komisja Europejska.
Poza tym w ramach wydarzenia zostało zorganizowane stoisko informacyjne, na którym każdy zainteresowany mógł uzyskać ważne informacje na temat działalności Unii Europejskiej oraz otrzymać materiały edykacyjne i promocyjne.
Na warsztatach podkreślano również, że współdziałanie partnerskich miast, wymiana doświadczeń w wielu dziedzinach, ale również wspólne spotkania sprzyjają nie tylko współpracy, ale jedności europejskiej, a tym samym niwelowaniu granic i barier, które wciąż są widoczne w wielu regionach Europy.