Historia jest o tyle istotna, że aby dobrze zrozumieć obecne funkcjonowanie Unii Europejskiej (więcej w aktualnościach) warto zastanowić się jakie były początki zjednoczonej Europy - kiedy, w jaki sposób i dlaczego państwa europejskie nawiązywały coraz ściślejszą współpracę.
Często możemy usłyszeć, że Unia Europejska odchodzi od swoich chrześcijańskich korzeni i od poglądów „Ojców-założycieli”, którzy chcieli tzw. „Europy Ojczyzn”, wspólnoty wolnych narodów. Część naukowców i ekspertów twierdzi jednak, że Unia (czy ogólnie zjednoczona Europa) była od początku budowana przez polityków i działaczy antychrześcijańskich. Zdaniem m. in. profesora Jerzego Chodorowskiego duży wpływ na jej tworzenie mieli Richard Coudenhove-Kalergi i Jean Monnet, a słynna Deklaracja Schumana z 9 maja 1950 roku była w rzeczywistości dziełem Monneta.
Co wiemy o "ojcach-założycielach"? - opracowanie.
O początkach zjednoczonej Europy dużo pisał wspomniany profesor Chodorowski, zmarły w 2004 roku. W jego biogramie możemy przeczytać ciekawe zdania, że „do jego śmierci można zastosować sentencję hiszpańską, która głosi, iż umarli otwierają oczy żyjącym”, a także, że „pozostawił w nas wiarę w czystość nauki i głęboki sens dochodzenia do prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych.”
Jakie były początki zjednoczonej Europy? - opracowanie publikacji prof. Chodorowskiego
Dużo pracy w tej sprawie wykonał również Philippe de Villiers - francuski polityk, pisarz i działacz kulturowy. De Villiers rozmawiał z ministrem Couve, który, jako obserwator i uczestnik ważnych wydarzeń, znał kulisy konstruowania "projektu europejskiego". Minister zachęcił go do "sięgnięcia do źródeł", czyli archiwów w Waszyngtonie, Berlinie, Stanfordzie, Lozannie, Florencji, a nawet w Moskwie.
W swojej książce "Kiedy opadły maski" de Villiers publikuje informacje z powyższych źródeł, a także zamieszcza oficjalne dokumenty.
Sekcja na bieżąco aktualizowana
Poglądy wyrażone w publikacji (oraz ogólnie przytoczone na niniejszej stronie) nie musza być zgodne z poglądami Komisji Europejskiej i ogólnie unijnych instytucji.