Pod przewodnictwem Birgit Sippel (S&D, Niemcy) grupa robocza ds. azylu spotkała się w środę po raz pierwszy w tej kadencji. Skupi się na badaniu i monitorowaniu wspólnego europejskiego systemu azylowego oraz wdrażaniu paktu w sprawie azylu i migracji.
Po spotkaniu Birgit Sippel złożyła następujące oświadczenie:
„Jestem zaszczycona, że mogę przewodniczyć tej ważnej grupie roboczej, kontynuując udaną pracę grupy kontaktowej ds. azylu z poprzedniej kadencji. Po latach intensywnej pracy Parlament zatwierdził kompleksową reformę azylową w kwietniu 2024 r. Wraz z tą grupą roboczą będziemy uważnie śledzić wysiłki państw członkowskich i Komisji mające na celu osiągnięcie pełnego wdrożenia wszystkich tekstów ustawodawczych do lata 2026 r.”
Obok przewodniczącej grupa robocza ds. azylu składa się z następujących członków:
Lena Düpont (EPL, Niemcy),
Ana Miguel Pedro (EPL, Portugalia),
Tomas Tobé (EPL, Szwecja),
Juan Ignacio Zoido Álvarez (EPL, Hiszpania),
Murielle Laurent (S&D, Francja),
Juan Fernando Lopez Aguilar (S&D, Hiszpania),
Ana Catarina Mendes (S&D, Portugalia),
Cecilia Strada (S&D, Włochy),
Jorge Buxadé Villalba (PfE, Hiszpania),
Assita Kanko (EKR, Belgia),
Fabienne Keller (Renew, Francja),
Malik Azmani (Renew, Holandia),
Mélissa Camara (Zieloni, Francja),
Estrella Galán (Lewica, Hiszpania) i
Ewa Zajączkowska-Hernik (ESN, Polska).
Informacje ogólne
Grupa robocza ds. azylu została powołana przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 21 listopada 2024 r. Jej zadaniem jest kontrola i monitorowanie wspólnego europejskiego systemu azylowego, a w szczególności skupi się na wdrażaniu paktu o azylu i migracji. Pakt, który wszedł w życie 11 czerwca 2024 r., będzie w pełni stosowany od połowy czerwca 2026 r. W czerwcu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła wspólny plan wdrażania, którego celem jest wprowadzenie dobrze przygotowanego systemu do końca okresu przejściowego. Grupa robocza będzie prowadzić wymianę poglądów z odpowiednimi instytucjami i interesariuszami, w tym, ale nie wyłącznie, Komisją Europejską, Radą i agencjami UE. Posiedzenia będą odbywać się przy drzwiach zamkniętych, chyba że zostanie podjęta inna decyzja. Przewodnicząca jest odpowiedzialna za regularne raportowanie do Komisji Wolności Obywatelskich, a grupa robocza może przedstawiać zalecenia koordynatorom grup politycznych w komisji.
|