Kto będzie rządził Europą po wyborach?
2019-07-08 | 13:37:25

Kto będzie rządził Europą po wyborach?

Na początku lipca w Brukseli oraz Strasburgu zapadły ważne decyzje personalne dotyczące obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach Unii Europejskiej.

  • 2 lipca nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (PE) został David Sassoli – włoski polityk i dziennikarz, który od 2009 roku sprawował mandat europosła.

Sassoli zastąpi na stanowisku przewodniczącego PE swojego rodaka Antonio Tajaniego i funkcję będzie pełnił przez najbliższe 2,5 roku.

Wybrano też 14 wiceprzewodniczących PE, wśród których jest była premier Polski  Ewa Kopacz, a także 5 kwestorów, wśród których jest wieloletni polski europoseł Karol Karski.

 

  • Rada Europejska zdecydowała, że kandydatką na przewodniczącą Komisji Europejskiej (KE) zostanie Ursula von der Leyen – obecna minister obrony narodowej Niemiec.

Jeśli Parlament Europejski zatwierdzi kandydaturę von der Leyen, zastąpi ona na stanowisku przewodniczącego KE Luksemburczyka Jean-Claude Junckera i będzie pierwszą, która stanie na czele KE.

Trwają też rozmowy dotyczące składu Komisji. Jednym z wiceprzewodniczących KE i Wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa („szefem unijnej dyplomacji”) ma zostać Hiszpan Josep Borrell – były przewodniczący PE.

On z kolei byłby pierwszym mężczyzną na stanowisku Wysokiego przedstawiciela (po Brytyjce Catherine Ashton i Włoszce Federice Mogherini).

Kadencja Komisji, (której skład musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski) rozpocznie się w listopadzie br. i potrwa do jesieni 2024 roku.

 

  • Decyzją Rady Europejskiej na nowego przewodniczącego tej instytucji został wyznaczony Charles Michel – belgijski i waloński polityk i prawnik, obecny premier Królestwa Belgii.

Michel na stanowisku nazywanym czasem potocznie „Prezydentem Unii Europejskiej” 1 grudnia br. zastąpi Donalda Tuska. Belg może rządzić przez dwie 2,5-letnie kadencje, czyli do grudnia 2024 roku.

 

  • Ponadto na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) została desygnowana Christine Lagarde – Francuzka sprawująca obecnie funkcję Dyrektora Wykonawczego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

1 listopada br. Lagarde zastąpi Włocha Mario Draghiego i będzie pierwszą kobietą sprawującą urząd prezesa EBC (podobnie jak jest pierwszą kobietą na obecnym stanowisku w MFW i była pierwsza kobietą na czele ministerstwa finansów Francji). Jej kadencja potrwa 7 lat.

 

W kolejnych tygodniach i miesiącach poznamy następne ważne nazwiska – w szczególności skłąd Komisji Europejskiej. Do von der Leyen i Borrella dołączą komisarze ze wszystkich państw członkowskich UE (także przedstawiciel Polski).

Ponadto w listopadzie zajdą poważne zmiany w Parlamencie Europejskim. Po brexicie, planowanym obecnie na 31 października br. zmieni się liczba posłów do PE. Nowy Parlament będzie liczył 705 członków z 27 państw (obecnie liczy 751 członków). Zwiększy się liczba posłów reprezentujących niektóre państwa. Tak będzie w przypadku Polski. Do obecnych 51 europosłów dołączy pięćdziesiąty drugi.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2019-10-03
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE