Gdzie był Schuman?
2017-05-15 | 14:55:51

Jakie państwa przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku, stolicą jakiego kraju jest Luksemburg, jakie państwa mają w swoich herbach zwierzęta i skąd pochodzi Cristiano Ronaldo – m. in. na takie pytania odpowiedzi musieli znaleźć uczestnicy fabularnej lekcji parkowej. Wydarzenie 11 maja zorganizowały Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice i Śląsk. Uczestnicy musieli jednak poszukiwać znacznie więcej niż tylko odpowiedzi – szukali także drogi, wskazówek, kolejnych stacji i tytułowego Schumana. Roberta Schumana.

Na uczestników czekały zadania na sześciu stacjach umieszczonych wokół ZOO. Dotyczyły one Europy ogólnie i szczegółóowo państw członkowskich Unii Europejskiej. Była między innymi krzyżowka, której rozwiązeniem było imię maskotki Unii Europejskiej. Uczestnicy musieli też wziąć udział w pewnego rodzaju zawodach sportowych - symbolu  europejskeij dominacji w sporcie. Nie zabrakło puzzli XXL z mapą całego świata, w tym oczywiście Europy. 

Robert Schuman czekał na uczestników cierpliwie i równie cierpliwie tłumaczył, dlaczego 9 maja 1950 roku wygłosił swoją deklarację. Wyjaśniał, jakie postawił w niej postulaty, jaki był ich cel, a także jakie były ich efekty. Uczniowie zrozumieli, dlaczego integracja była ważna – szczególnie w pięć lat po zakończeniu II wojny światowej – i z jakiego powodu rozpoczęła się od sektora węgla i stali. Jeden z Ojców Europy czekał na uczestników również z zadaniem – musieli dowiedzieć się, jakie sześć europejskich państw w 1951 roku powołało do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.

Po odnalezieniu wszystkich zakamarków Parku Śląskiego, w których na uczestników oczekiwały zadania, rozwiązaniu najważniejszego z nich, czyli znalezieniu Roberta Schumana, przyszedł czas na europejskie quizy i zabawy ponad pięćdziesięciu uczniów tuż przed Planetarium Śląskim. Zwieńczeniem wydarzenia, którym uczciliśmy 67. rocznicę wygłoszenia Deklaracji Schumana, była lekcja w Ślaskim Ogrodzie Zoologicznym.

POPULARNE TAGI
KONTAKT
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Katowice


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 702 11 64
fax 32 209 17 01

europedirect-katowice@europedirect-katowice.pl
www.europedirect-katowice.pl
FUNDACJA


ul. Kościuszki 6
40-049 Katowice
tel. 32 209 17 01
fax 32 209 16 90

biuro@fundacja.katowice.pl
www.fundacja.katowice.pl
NAJNOWSZY KONKURS
2020-10-01
Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrodę!
więcej informacji
PARTNER SEARCH
2014-11-07

Partners for project related to sport in Erasmus+ Sports 2015.

więcej informacji
EUROPE DIRECT W POLSCE