Lekcyjno-wykładowo-szkoleniowy listopad
2018-12-03 | 13:14:25

Lekcyjno-wykładowo-szkoleniowy listopad

W listopadzie przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice przeprowadzili kilkanaście zajęć w różnych miastach, o różnych rodzaju i tematyce.

Dwukrotnie gościliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym w Tychach. 7 listopada przedstawiciel Europe Direct – Katowice w ramach międzynarodowego spotkania uczniów z Grecji, Rumunii i Niemiec w ramach projektu Erasmus+ pod hasłem: “EU 4 U - Electing, living and working as a young person in today's Europe and in the future” przedstawił bliżej Parlament Europejski, jego strukturę, zasady funkcjonowania. Podkreślił też, jak duże znaczenie ma ta instytucja na życie wszystkich obywateli UE i zachęcił do wzięcia udziału w przyszłorocznych wyborach europejskich. 30 listopada w szkole odbył się Festiwal Nauki, którego elementem było szkolenie „Europass”, przeprowadzone przez konsultanta Europe Direct – Katowice.

Szkolenia „Europass” odbyły się również 7 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rudzie Śląskiej.

W listopadzie nie zabrakło wykładów. 8 listopada słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy mieli okazję posłuchać o Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego.

Natomiast 14 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach w ramach Dni Szwajcarii zostały zorganizowane wykłady na temat tego kraju. Konsultant Europe Direct – Katowice wspominał między innymi o wielojęzycznym charakterze państwa, ciekawym systemie politycznym, zasadzie neutralności oraz relacjach z Unią Europejską.

Inne istotne tematy obejmowały zdrowie, żywność oraz ekologię. 13 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych w Katowicach odbyły się lekcje dotyczące zdrowej żywności i działań Unii Europejskiej w tej kwestii. Poza tym 23 listopada dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu dowiedzieli się czegoś więcej na temat ekologii, ochrony przyrody i tego jak każdy z nas może na to wpłynąć.

Informacje na temat Unii Europejskiej poznali również Młodzi Europejczycy ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Katowicach. 16 listopada mogli oni także sprawdzić swoje umiejętności językowe. Lekcje pt. „Ja – młody Europejczyk” zostały bowiem przeprowadzone w języku angielskim.

Ponadto w siedzibie Europe Direct – Katowice gościli uczniowie Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Zabrzu. Lekcja przeprowadzona 21 listopada pomogła im powtórzyć istotne wiadomości na temat Unii Europejskiej, jej historii, instytucji, a w szczególności kwestii związanych z członkostwem Polski w tej organizacji.

PIEED – Katowice włączył się także w organizację II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Jedno z centrów egzaminacyjnych mieściło się w III Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie.

EUROPE DIRECT W POLSCE