Kampania Oko w Oko z Rakiem
2024-06-27 | 10:38:39

W Polsce ruszyła objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!”. Specjalny autobus zatrzyma się w pięciu polskich miastach: w Katowicach, Gdyni, Grunwaldzie, Wrocławiu
i Lublinie.

W miesiącach czerwiec i lipiec przez pięć Polskich miast przejedzie kampania, która ma na celu pogłębienie wiedzy Polaków na temat chorób nowotworowych. Celem kampanii organizowanej przez Komisję Europejską jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki onkologicznej oraz przełamywanie społecznego tabu związanego z rakiem.

Odwiedzający mogli porozmawiać z lekarzami specjalistami na temat raka. Specjaliści uczyli jak badać piersi, jądra, czy węzły chłonne. A także, można było skorzystać z bezpłatnej konsultacji ginekologicznej oraz onkologicznej. 

Badania finansowane w ramach Misji Rak – w szczególności z programu ramowego Horyzont Europa – mają na celu lepsze zrozumienie nowotworów i ich przyczyn, unowocześnienie diagnostyki i leczenia dzięki opracowaniu skuteczniejszych badań przesiewowych, a także poprawę jakości życia pacjentów w trakcie oraz po leczeniu. Inne realizowane inicjatywy obejmują m.in.: utworzenie Europejskiego Centrum Cyfrowego dla Pacjentów z Nowotworami, europejskiej platformy danych UNCAN.eu  oraz budowę infrastruktur onkologicznych w państwach członkowskich.

EUROPE DIRECT W POLSCE